Skip navigation

Må jeg videresælge min billet hvis jeg ikke kan bruge den?

Spørgsmål / Svar

26. marts 2013

Du må gerne videresælge din billet, men i Danmark må du kun sælge den til den pris, som er trykt på billetten.

I Danmark må billetter til kulturelle arrangementer videresælges til højst den pris, koncertarrangøren har udbudt dem til plus det gebyr, som der eventuelt er betalt til den officielle billetudsteder.

Der kan gælde andre regler i de øvrige EU-lande. Fx gælder der ingen regler om salg af billetter til overpris i Sverige.

Tjekliste

  • Undersøg reglerne i det land, hvor du vil sætte billetten til salg, fx ved at læse aftalebetingelserne
  • Spørg sælgeren hvis du er i tvivl
Sidst opdateret: 26. marts 2013

Uddybende spørgsmål fra andre brugere:

Spørgsmål

af Julie Østergaard d. 05. marts 2020 kl. 17:06

Jeg har købt videresolgte billetter fra en hollandsk hjemmeside til en større overpris. Det er i sig selv en træls situation, men derudover står der et anden navn på min billet end mit eget. Er hjemmesiden ikke forpligtet til at ændre det til mit navn? Jeg kan vel ikke dukke op med en anden persons navn på mine billetter?

Svar

af Christel d. 09. marts 2020 kl. 11:29

71 %

Sælgeren er kun forpligtet til at ændre navnet, hvis arrangøren kun tillader gæster hvor navn og billet stemmer overens. Mange arrangører tillader, at man kommer med en billet på et andet navn. Du kan kontakte arrangøren og spørge eller eventuelt læse arrangørens vilkår og betingelser.

Fandt du svaret nyttigt

Spørgsmål

af Christian d. 08. januar 2020 kl. 12:52

hvilken lov henvises der ti når der oplyses du ikke må sælge en vunden billet - men kun give den videre ... er det noget der skulle gælde samtlige varer? altså hvis man har vundet en støvsuger el? har lidt svært ved at tro en sådan lov skule eksistere for hvordan pokker vil man håndhæve den? så har du en henvisning til lov og og paragraf der bakker op om dit svar? det er umuligt t google sig til noget der bakker dit svar om..

Svar

af Kristina d. 09. januar 2020 kl. 10:44

60 %

Link til loven

Der findes en meget kort lov, der hedder Lov om videresalg af billetter til kultur- og idrætsarrangementer. Som titlen antyder, gælder reglerne altså kun for billetter til fx koncerter, teater og sportsbegivenheder. Reglerne er lavet for at sætte en stopper for billethajer.

Du må altså selv bestemme prisen for videresalg af en støvsuger, da salg af varer ikke er omfattet af loven.

Det står i forarbejderne til loven (til § 1), at videresalgsprisen skal være 0 kr., hvis du har vundet billetten gratis.

Fandt du svaret nyttigt

Spørgsmål

af Jan Eliasen d. 29. august 2019 kl. 23:19

Er der noget særligt, der gælder, hvis det er billetter man har vundet i en konkurrence? Altså så man ikke selv har givet penge for dem? Må man så ikke sælge dem, men kun give dem bort? Eller må man tage det man normalt ville have skullet betale for biletterne?

Svar

af Kristina d. 03. september 2019 kl. 14:46

75 %

Ikke videresalg til højere pris end du selv har givet

Hvis du har vundet billetterne i en konkurrence og derfor ikke selv betalt noget for dem, må du kun give dem gratis videre.

Fandt du svaret nyttigt

Spørgsmål

af Vibeke d. 14. december 2017 kl. 13:38

Du har søgt på: I Danmark er det forbudt at videresælge billetter til koncerter osv til en pris, der er over, hvad billetten koster.Gælder denne lov om videresalg af billetter kun i Danmark? Jeg har desværre fået købt billet via en hollandsk hjemmeside til en koncert i Danmark. Prisen for billetten i Danmark er 739 kr, den hollandske side tager 1200 kr, hvilket jo er en grov overpris. Kan man gøre noget inden for EU-reglerne?

Svar

af Anette d. 15. december 2017 kl. 00:00

72 %

Der er ikke fælles EU-regler om videresalg af billetter

Det kan derfor være forskelligt fra land til land, om det er lovligt at tage en højere pris for videresalg af billetter

  • Hvis sælger er registreret i et andet EU-land, skal de blot overholde lovgivningen i deres eget land.
  • Hvis sælger er registreret udenfor EU, og retter deres markedsføring mod Danmark, skal de overholde den danske lovgivning.

Du er velkommen til at prøve at sende flere oplysninger om din sag til os, så vi kan se, om vi kan hjælpe dig. Du kan eventuelt oprette en klage via vores hjemmeside.

Fandt du svaret nyttigt

Stil et uddybende spørgsmål til emnet: Må jeg videresælge min billet hvis jeg ikke kan bruge den?

Læs artiklen og skriv dit uddybende spørgsmål. Skriv så kort, som du kan. Dit spørgsmål bliver vist her på siden.

Når du kontakter Forbruger Europa for at få svar på et spørgsmål, skal du være opmærksom på, at vi registrerer dine oplysninger. Vi opfordrer dig til at læse privatlivspolitikken om dine rettigheder.

For at undgå spam fra robotter, må vi bede dig svare på et enkelt spørgsmål(Skriv svaret med tal):

Vi bestræber os på at svare på dit spørgsmålindenfor 3 hverdage. Du modtager en mail, når der kommer svar.

KUNNE DU BRUGE SIDEN?