Gå til resume Gå til indhold

Reparation af vare købt i et EU-land

Spørgsmål / Svar

Hvis du har købt en vare i udlandet, som derefter går i stykker, skal du som udgangspunkt altid reklamere til den sælger, som har solgt dig varen, for at gøre brug af reklamationsretten.

Gå til indhold
Spørgsmål:

Hvis jeg køber en vare i et andet EU-land, kan jeg så indlevere den til reparation hos en dansk forhandler?

Svar:

Hvis du ønsker at reklamere over en vare, du har købt, er udgangspunktet altid, at du skal klage til den sælger, du har købt varen af. Har du fx købt varen i Tyskland, skal varen altså returneres til den tyske sælger.

Nogle gange følger der imidlertid en garanti med varen (ofte kaldet en Europa- eller Verdensgaranti), som siger, at du kan indlevere varen til reparation i Danmark. Hvis det er tilfældet, kan du også vælge at indlevere varen til reparation hos den garantireparatør, der fremgår af garantien.

I Forbruger Europa hører vi om en del garantier, der giver anledning til tvivl i relation til netop dette spørgsmål. Nogle gange er garantien uklar eller ikke udførlig nok. Andre gange bliver forbrugerne af forskellige grunde afvist af den danske producent/forhandler, når de indleverer varen til reparation. I sådanne tilfælde anbefaler vi, at du sender en kopi af garantibeviset ind til os med henblik på en vurdering af dine rettigheder og muligheder.

Hvis det er vigtigt for dig at kunne indlevere en vare, du har købt i udlandet, til reparation i Danmark, bør du altid forud for købet sikre dig, at denne mulighed fremgår af en skriftlig garanti.

Listen af spørgsmål og svar opdateres jævnligt ud fra de spørgsmål, som Forbruger Europa modtager via telefon, mail, klagesager etc.
Giv din vurdering af denne side
Fem plusser er den højeste vurdering, du kan give
 
  • Udskriv Udskriv
  • Tip en ven Tip en ven
 
Tjek hjemmesiden inden du køber
 

Brug Howard til at finde de seriøse hjemmesider og undgå de bedrageriske internethandlende

 
Få nyheder fra Forbruger Europa.