Gå til resume Gå til indhold

Flere får hjælp fra de europæiske forbrugercentre

Nyhed

Flere og flere forbrugere benytter sig af den gratis juridiske vejledning, som de europæiske forbrugercentre giver til forbrugere, der handler i andre EU-lande. Det viser den nye 5-års rapport fra Forbruger Europa-netværket.

Gå til indhold

Efterårsferien står for døren, og måske skal du ud og rejse. På rejsen til Spanien finder du et kamera, som du beslutter dig for at købe. Men efter et par uger, virker kameraet ikke. Hvad gør du?

Mange danskere søger juridisk vejledning hos Forbruger Europa, som er en del af de europæiske forbrugercentre (ECC-Net), og får på den måde hjælp til at løse problemet.

”Vi er det nationale kontaktpunkt for danskere, når de handler i udlandet, og vi hjælper flere og flere forbrugere med at handle på tværs af EU’s grænser”, siger Peter Fogh Knudsen, leder af Forbruger Europa.

Flere henvendelser

Antallet af årlige henvendelser er steget fra omkring 43.000 i 2005 til over 60.000 i 2009 i de i alt 29 europæiske forbrugercentre.

Der er et forbrugercenter i alle EU-lande samt Norge og Island. De tilbyder gratis information og vejledning til borgere, der handler over grænserne, og hjælper dem med deres klager, når noget går galt.

”De europæiske forbrugercentre er et vigtigt sikkerhedsnet for forbrugere i EU, som vil handle over grænserne for at få mere for pengene og flere valgmuligheder,” siger Peter Fogh Knudsen.

Forbrugerne klager især over transport – særligt fly - fritid og kultur samt restauranter og hoteller. De fleste klager fra forbrugere drejer sig om køb på nettet. I 2009 udgjorde de over halvdelen (56 pct.) af alle de klager, der blev modtaget.

Bedre forbrugerforhold

Forbruger Europa har konstant fokus på at forbedre forbrugerforholdene for danskere, der handler i andre EU-lande. Eksempelvis er forbrugerforholdene forbedret markant gennem de seneste år, når det gælder flybilletter og rejseklubber, forklarer Peter Fogh Knudsen.

Et andet resultat af netværkssamarbejdet er "Howard" – din shoppingassistent på nettet. Det er et interaktivt værktøj, som hjælper netshoppere med at undgå useriøse netbutikker og vejleder om at handle på nettet. Forbruger Europa udviklede som det første land Howard, og efterfølgende har mere end ti lande kopieret den.

Se hele femårsrapporten fra ECC-net

Sidst opdateret:   15. oktober 2010
Giv din vurdering af denne side
Fem plusser er den højeste vurdering, du kan give
 
  • Udskriv Udskriv
  • Tip en ven Tip en ven
 
Tjek hjemmesiden inden du køber
 

Brug Howard til at finde de seriøse hjemmesider og undgå de bedrageriske internethandlende

 
Få nyheder fra Forbruger Europa.