Gå til resume Gå til indhold

Aflysning af flyrejse få dage før afgang

Artikel

Et rejsebureau aflyste 12 dage før afgang en flyrejse og tilbagebetalte pengene. Forbrugeren købte en ny flyrejse hos samme rejsebureau. Forbrugerens fly på denne rejse var forsinket. Forbrugerklagenævnet fandt, at forbrugeren var berettiget til at få refunderet differencen mellem rejserne og at få et afslag i prisen.

Gå til indhold

En forbruger havde købt tur/retur flybilletter fra København til Ghana hos et rejsebureau. Afgang var den 4. marts. Den 20. februar kontaktede rejsebureauet forbrugeren og oplyste ham om, at rejsen var annulleret og tilbagebetalte pengene til forbrugeren. Den 22. februar bestilte forbrugeren derfor en ny tur/retur flyrejse til Ghana med transit i Frankfurt. Denne kostede 145 kr. mere end den oprindelige rejse.

Da forbrugeren stod i lufthavnen blev flyet fra København til Frankfurt aflyst. Forbrugeren accepterede at blive ombooket til et fly med et andet selskab via Amsterdam i stedet. Han accepterede denne løsning, da der kun ville blive tale om en samlet forsinkelse på 1 time i forhold til det oprindelige ankomsttidspunkt i Ghana. Imidlertid blev flyet fra København til Amsterdam forsinket, og klageren nåede derfor ikke det næste fly fra Amsterdam til Ghana. Forbrugeren måtte derfor overnatte i Amsterdam. Han blev dermed forsinket en hel dag i stedet for en time.

Da forbrugeren kom tilbage til Danmark henvendte han sig til rejsebureauet og krævede erstatning for, at den oprindelige rejse blev annulleret 12½ dage før afrejsedagen, og at han ikke var blevet tilbudt en erstatningsrejse. Forbrugeren krævede desuden en erstatningsrejse eller 600 euro på grund af forsinkelsen på rejsen. Derudover krævede han, at rejsebureauet betalte for et hotelophold i Ghana, som han ikke havde kunnet benytte på grund af forsinkelsen.

Rejsebureauet henviste forbrugeren til, at det var flyselskabet, der havde ændret i tidstabellen for flyafgangene, og dette var årsagen til, at det første fly var blevet aflyst, og at det andet fly var blevet forsinket. Rejsebureauet mente derfor, at forbrugeren skulle henvende sig til flyselskabet med klagen.

Forbrugeren klagede herefter til Forbrugerklagenævnet over rejsebureauet. Forbrugeren krævede at få merudgiften for prisen mellem den oprindelige rejse og den nye rejse tilbagebetalt samt kompensation for forsinkelserne. Derudover krævede han at få udgiften til det ubenyttede hotelophold i Ghana erstattet.

Rejsebureauet henviste til, at kravet burde rejses mod flyselskabet.

Forbrugerklagenævnet fandt, at rejsebureauet som følge af den sene aflysning kun 12½ dage før afrejsedagen burde have tilbudt forbrugeren at blive ombooket. Forbrugeren var derfor berettiget til at få differencen mellem de 2 rejser refunderet. Forbrugerklagenævnet var desuden af den opfattelse, at flyrejsen på grund af forsinkelserne var mangelfuld, og at forbrugeren derfor var berettiget til et afslag i rejsens pris.

Læs hele Forbrugerklagenævnets afgørelse.

Oprettet:   17. december 2010
Giv din vurdering af denne side
Fem plusser er den højeste vurdering, du kan give
 
  • Udskriv Udskriv
  • Tip en ven Tip en ven
 
Dannebrog og EU-flaget

Forbruger Europa tilbyder gratis vejledning til forbrugere om køb i andre EU-lande.

Kan jeg få hjælp hos Forbruger Europa?

Centret er finansieret af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen og EU-Kommissionen.

Vil du klage til Forbruger Europa?
 
Spørg Emma
 
Tjek hjemmesiden inden du køber
 

Brug Howard til at finde de seriøse hjemmesider og undgå de bedrageriske internethandlende

 
Få nyheder fra Forbruger Europa.